Pięć wskazówek, które najlepiej sprawdzają się podczas porodu w otwartych kojcach

Solveig Kongsrud jest starszym doradcą w Norsvin i ma 30-letnie doświadczenie w doradztwie dla norweskich hodowców trzody chlewnej. Jest również częścią zespołu Topigs Norsvin Global Nutrition Services, który zapewnia wsparcie w zakresie pasz i zarządzania dla klientów na całym świecie.

Otwarte kojce to przyszłość nowoczesnej produkcji trzody chlewnej, a w Norwegii od 2000 roku zabroniono zamykania loch w klatkach podczas porodu.

W ciągu ostatnich dwóch dekad norwescy hodowcy trzody chlewnej zaobserwowali wzrost wielkości miotu, spadek śmiertelności przed odsadzeniem, cięższe prosięta po odsadzeniu i poprawę zdrowia loch. Przyczynami tych wyników są, oprócz poprawy genetycznej, różne czynniki i praktyki zarządzania.

Wskazówki Solveig:

 1. Rozmiar i konstrukcja kojca.
  Kluczowy jest rozmiar i konstrukcja kojca – minimum 2,4 m x 3,2 m, z szynami ochronnymi na ścianach i bez klatki porodowej. Ograniczona przestrzeń jest głównym powodem przygnieceń prosiąt, ponieważ hamuje zdolność lochy do dobrej opieki nad potomstwem.
 2. Obszar legowiskowy i temperatura.
  Należy zoptymalizować powierzchnię i temperaturę w pomieszczeniu. Optymalna temperatura dla lochy wynosi około 16 stopni, podczas gdy prosięta potrzebują około 25-30 stopni. Kojec powinien mieć oddzielny, ogrzewany obszar legowiskowy aby zachęcić prosięta do pozostania w bezpiecznej i wygodnej przestrzeni, gdy nie ssą. Legowisko powinno mieć zintegrowaną i regulowaną płytę odgradzającą i być umieszczone przy przejściu, aby ułatwić obsłudze dostęp do prosiąt.
 3. Socjalizacja zwierząt.
  Socjalizacja loszek i loch. Lochy, które są przyzwyczajone do pozytywnego obchodzenia się z człowiekiem, są spokojniejsze podczas porodu i pozwalają zająć się swoimi prosiętami. Świnie są łatwe do socjalizacji i wystarczy kilka minut pozytywnych interakcji człowiek-zwierzę dziennie od pierwszych dni życia.
 4. Budowa gniazda.
  Budowanie gniazd jest podstawowym zachowaniem loch, a zapewnienie im dostępu do materiałów (np słoma) na 24 godziny przed porodem uspokoi je, skróci czas trwania porodu, zmniejszy liczbę martwo urodzonych prosiąt i zainicjuje produkcję mleka..
 5. Włókno w paszy i swobodny dostęp do wody.
  Pasza z włóknem (np. wysłodkami buraczanymi) dostarcza lochom energii podczas porodu, zmniejsza ryzyko zaparć, skraca czas porodu i ma pozytywny wpływ na ilość i jakość siary oraz mleka. Woda wysokiej jakości powinna być zawsze swobodnie dostępna, a poidła powinny mieć przepływ minimum 4 l/min.

Udostępnij ten post: