Jak utrzymać stado loch w optymalnej kondycji?

Romy Hendricks jest światowym specjalistą ds. pasz i członkiem światowego zespołu ds. żywienia. Zespół ten zapewnia porady i wsparcie dla klientów, doradców i producentów pasz na całym świecie w zakresie najlepszych praktyk żywieniowych, aby zapewnić maksymalny potencjał genetyki Topigs Norsvin

Utrzymanie stada loch w optymalnym stanie poprawi produkcję i wydajność paszy. Monitorowanie kondycji ciała za pomocą obserwacji lub technologii (pomiary wagi i poziomu tłuszczu) daje wgląd w zdrowie, produktywność życiową i dobrostan stada. Lochy słabo rozwinięte (o zbyt niskiej wadze i wieku) nie będą maksymalnie wydajne. Podobnie jak lochy w zbyt dobrej kondycji nie wpływają optymalnie na stado i nie są wydajne, co zmniejsza rentowność. Dlatego ważne jest, aby spełnić indywidualne wymagania lochy podczas ciąży i oraz okresie laktacji tak aby utrzymać ją w doskonałej kondycji.

Wskazówki Romy jak utrzymać stado loch w optymalnym stanie:

  1. Loszki to przyszłość stada hodowlanego. Upewnij się, że są one inseminowane w odpowiednich  granicach wagi i wieku, zgodnie z zaleceniami Topigs Norsvin.
  2. Pozwól lochom uzyskać wystarczający przyrost masy ciała i poziomu tkanki tłuszczowej w czasie ciąży, aby przygotować je do laktacji.
  3. Zapewnij lochom odpowiednie spożycie paszy podczas laktacji i zminimalizuj utratę masy ciała (<10%).
  4. Wykorzystaj stan zwierzęcia podczas inseminacji jako wskaźnik optymalnej krzywej żywieniowej w ciąży.
  5. Pamiętaj – kontrola masy ciała lochy i poziomu tłuszczu pomoże monitorować kondycje stada.

Udostępnij ten post: