Jak zwiększyć świadomość pracowników w zakresie bezpieczeństwa biologicznego?

Heloiza Irtes jest częścią Global Veterinary Service (GVS) odpowiedzielną za Południową Amerykę. GVS posiada specjalistów zarządzających zdrowiem świń i bezpieczeństwem biologicznym oraz pomaga Topigs Norsvin w produkcji zwierząt o wysokim statusie zdrowotnym. Zespół jest odpowiedzialny za budowanie programów bezpieczeństwa biologicznego we wszystkich naszych jądrach zarodowych, fermach multiplikacyjnych i na stacjach knurów. Bezpieczeństwo biologiczne i zapobieganie wprowadzaniu nowych chorób mają kluczowe znaczenie dla sukcesu każdej fermy trzody chlewnej.

Wskazówki Heloiz’y jak zwiększyć świadomość pracowników w zakresie bezpieczeństwa biologicznego:

  1. Bezpieczeństwo biologiczne musi być częścią kultury firmy: Wszyscy w firmie muszą rozumieć znaczenie bezpieczeństwa biologicznego. To znaczy od CEO do pracownika chlewni. Bezpieczeństwo biologiczne musi być osadzone w kulturze firmy i musi być zawsze obecne.
  2. Słuchać ludzi: Ludzie na gospodarstwie są na co dzień odpowiedzialni za bezpieczeństwo biologiczne. Posłuchaj ich, aby zrozumieć związane z tym trudności i jak bardzo czują się odpowiedzialni za ten proces. Rozmowy te często ujawniają kilka niedociągnięć.
  3. Wyjaśnij „dlaczego”: Nikt nie lubi otrzymywać rozkazów, nie znając celu. Szkolenia i wyjaśnienia dla ludzi w gospodarstwie są ważne, aby wszyscy zrozumieli powód stosowania procedur bezpieczeństwa biologicznego, co jest zagrożeniem i jak zapobiegać wpadkom.
  4. Zachowaj prostotę: Procedury i instrukcje bezpieczeństwa biologicznego muszą być jasne i rzeczowe. Na przykład umieść informację w punktach. Nie rozdzielaj procedur produkcyjnych i bezpieczeństwa biologicznego. Zawsze uwzględniaj procedury bezpieczeństwa biologicznego podczas szkolenia ludzi. Użyj kolorów i rysunków, aby opisać procedury. Filmy instruktażowe są również doskonałymi narzędziami.
  5. Audyt: Audyty są mile widziane, aby zagwarantować przestrzeganie procedur i zidentyfikować możliwości doskonalenia. Przeprowadź audyty obserwacyjne, aby zweryfikować te punkty. Audyty doskonale nadają się również do monitorowania ewolucji gospodarstwa, ponieważ dostarczają danych umożliwiających śledzenie rozwoju. Wreszcie, audyty mogą być wykorzystywane do doceniania i nagradzania wysiłków ludzi.

Udostępnij ten post: