Topigs Norsvin świętuje 100 lat postępu genetycznego – wydajność paszy

Topigs Norsvin celebruje w tym roku 100 lat postępu genetycznego! Ten czas to przede wszystkim stulecie wkładu w sukces sektora wieprzowiny tworzony w innowacyjny i kompleksowy sposób.

Wydajność paszy od wielu lat jest istotnym elementem naszego programu hodowlanego. Przykładem jest fakt, że od ponad 30 lat korzystamy ze stacji IFIR (Individual Feed Intake Registration). Obecnie na dużą skalę rejestrujemy indywidualne spożycie paszy oraz dzienne przyrosty wszystkich zwierząt na naszych fermach zarodowych.

W ramach zrównoważonego podejścia do hodowli, Topigs Norsvin szuka czegoś więcej niż tylko poprawy wydajności paszy dla tuczników. Od wielu lat bierzemy pod uwagę efektywność w całym łańcuchu produkcyjnym. Obejmuje to efektywne wykorzystanie paszy również dla loch i prosiąt. Wyższa żywotność loch przyczynia się do mniejszej ilości paszy wykorzystywanej do produkcji loszek. Nasze podejście do hodowli silnych, wytrzymałych i żywotnych świń również przyczynia się do poprawy wydajności paszy. W końcu martwa świnia to także marnotrawstwo paszy. Takie kompleksowe podejście obniża wymagania produkcyjne i prowadzi ostatecznie do wyższych wyników produkcyjnych gospodarstwa. I ostatecznie to się liczy.

Nieustannie pracujemy nad nowymi sposobami poprawy wydajności pasz. Między wieloma innymi czynnikami badamy udział genetyki w relacji między mikrobiotą w jelitach a wykorzystaniem paszy. Te badania dają wiele przesłanek dla poprawy wyników, ponieważ ponad 30% zmienności w wydajności paszy jest spowodowane różnicami w mikrobiocie jelit świń. W ciągu 100 lat trawle budujemy postęp wciąż go ulepszając.

Udostępnij ten post: