Jak zmniejszyć stres cieplny u loch?

Heloiza Irtes członkini Globl Veterinary Service

Stres cieplny jest odpowiedzialny za wiele strat w przemyśle, w tym wzrost śmiertelności loch, niskie spożycie paszy, zwłaszcza u loch w okresie laktacji. To ostatnie może mieć negatywny wpływ na produkcję mleka, a w konsekwencji niską jakość odsadzenia. Jak więc zmniejszyć stres cieplny u loch?

W Topigs Norsvin współpracujemy z wieloma specjalistami. Jednym z nich jest Heloiza Irtes członkini Global Veterinary Service (GVS), grupy składającej się ze specjalistów ds. zarządzania stanem zdrowia świń i bezpieczeństwa biologicznego. Dzięki tej współpracy w Topigs Norsvin produkujemy zwierzęta o najwyższym statusie zdrowotnym.

Heloriza przygotowała kilka ważnych informacji o tym co powoduje stres cieplny u loch i jak go zmniejszyć:

  1. Świnie to zwierzęta, których gruczoły potowe są praktycznie nieczynne, a termoregulacja jest dla nich wyzwaniem.
  2. Dobre środowisko jest niezbędne, aby zapewnić lochom komfortowe temperatury. Wentylacja, zraszanie, zamgławiacze i inne systemy kontroli temperatury są bardzo ważne, aby pomóc lochom w kontrolowaniu ich temperatury.
  3. Ciepło może zwiększyć produkcję cytokin odpowiedzialnych za łańcuch zapalenia. Dostępnych jest kilka produktów, które działają w tym procesie i mogą być stosowane w celu zmniejszenia stresu cieplnego.
  4. Zarządzanie paszą może pomóc zmniejszyć przyrost kalorii, modyfikując skład diety (dostarczanie aminokwasów, energii lub błonnika)
  5. Wreszcie: woda. Konieczne jest zaopatrzenie w świeżą wodę, zwłaszcza w najgorętszych godzinach. Należy upewnić się, że poidła działają prawidłowo i pod odpowiednim ciśnieniem.

 

Udostępnij ten post: