Wskazówki dotyczące karmienia okołoporodowego loch Topigs Norsvin

 

Catalin Nicolaicius jest jednym ze specjalistów ds. żywienia w Topigs Norsvin i współtworzy on globalny zespół Topigs Norsvin Global Nutrition Services udzielający porad klientom, ale także producentom pasz i doradcom w zakresie wymagań żywieniowych. Dzięki temu pomaga wykorzystywać maksymalnie potencjał produkcyjny jaki ma w sobie genetyka Topigs Norsvin.

Wymagania żywieniowe współczesnej lochy zmieniają się i obecnie musimy zwracać większą uwagę na okresy przejściowe. Jednym z ważniejszych jest okres okołoporodowy.

Wskazówki Catalina dotyczące karmienia loch Topigs Norsvin w okresie okołoporodowym:

  1. Przenieś lochy do kojców porodowych na 5-7 dni przed spodziewanym porodem i sprawdź, czy otrzymują one odpowiednią paszę oraz wystarczającą jej ilość.
  1. Jeśli to możliwe od momentu przeniesienia na  porodówki do 2-3 dni po oproszeniu stosuj specjalną paszę przejściową. Jeżeli jest to niemożliwe, upewnij się, że w paszy ciążowej i porodowej zastosowano podobne składniki.
  1. W okresie przejściowym należy stosować w paszy odpowiednie źródła włókna i zoptymalizować ją pod kątem elektrolitycznym (dEB)
  1. Prawidłowe pobieranie paszy ma kluczowe znaczenie. Przekarmienie w okresie okołoporodowym zwiększa ryzyko rozwoju zespołu MMA. Z drugiej strony niedożywienie loch może powodować zaparcia i nieprawidłowy status energetycznym lochy przed zbliżającym się porodem. Skutkiem tego może być wzrost liczby martwo urodzonych prosiąt.
  1. Swobodny dostęp do wody jest niezbędny, ponieważ ograniczone jej spożycie  może prowadzić do zaparć, odwodnienia, a także mieć związek z wypadaniem odbytów.

Udostępnij ten post: