Wskazówki dotyczące poprawy wydajności pracy w chlewni

Iris van den Broek jest kierownikiem programu hodowlanego w dziale globalnych usług technicznych Topigs Norsvin. Menedżerowie programów hodowlanych wdrażają, kontrolują i monitorują działania programów hodowlanych na całym świecie. Przekazują również zalecenia i sugestie dotyczące ulepszenia programu hodowlanego.

Różne czynniki mogą wpływać na wydajność pracy w chlewni. Obejmują one różne aspekty, począwszy od wyboru właściwej genetyki i zapewnienia bezpieczeństwa biologicznego, po dobre zarządzanie chowem i karmieniem oraz pracę z nowymi technologiami.

Wskazówki dotyczące poprawy wydajności pracy w chlewni:

  1. Jednym z najważniejszych czynników wpływających na wysoką wydajność pracy jest stan zdrowia zwierząt. Z dobrym protokołem bezpieczeństwa biologicznego i wysokim stanem zdrowia minimalizujemy ryzyko infekcji, co oznacza, że ​​spędzamy mniej czasu na leczeniu lub szczepieniach.
  2. Zarządzanie chowem i odpowiednia ekspozycja knurów wpływa na ruję u loszek/loch. Postępując zgodnie z zaleceniami, inseminacja zabierze nam mniej czasu, ponieważ ruję można łatwiej regulować i wykrywać.
  3. Odpowiednie żywienie podczas ciąży i laktacji ma istotny wpływ na jakość oocytów, rozwój zarodka i jakość prosiąt. Dlatego dobre zarządzanie żywieniem w oborze loch skutkuje jednorodnymi prosiętami o wysokiej masie urodzeniowej, które dobrze radzą sobie w późniejszym okresie życia i wymagają mniej dodatkowej pracy aż do odchowu.
  4. Wybierając odpowiednią genetykę, możemy zwiększyć wydajność pracy. Korzystanie z loch zdolnych do samodzielnego wychowywania prosiąt bez większej pomocy opiekunów może zaoszczędzić wiele czasy. Lochy TN70 mają wystarczającą ilość sutków dla wszystkich prosiąt, a produkcję mleka jest na wysokim poziomie. Wszystko to skutkuje mniejszą potrzebą chowu krzyżowego prosiąt, korzystania z loch zastępczych czy dokarmiania.
  5. Wydajność pracy można poprawić, wdrażając nowe technologie, takie jak elektroniczne kolczyki do uszu, kody QR na karcie lochy i użycie ręcznych urządzeń do skanowania zwierząt. To wszystko przyspieszy proces wprowadzania danych i uzyskiwania dostępu do systemu zarządzania gospodarstwem. Niweluje też popełnianie błędów w ręcznym zapisywaniu danych.

Udostępnij ten post: